Sibírsky céder, Kanadský červený céder....ako to vlastne je?
Sibírsky céder, Kanadský červený céder....ako to vlastne je?
Skôr akosi povieme niekoľko slov k Sibírskemu a Kanadskému červenému cédru, vysnívanému stavebnému materiálu na výstavbu dreveníc, zrubov a obkladu stien, si dovolím Vám dať do povedomia niekoľko informácií z histórie, kde sa skutočný Céder vyskytuje a čo ho spája.
Prvá zmienka o použití cédrového dreva, výrobkoch i oleja sa datuje už do roku 1000 pred našim letopočtom, spomína sa v Epose o Gilgamešovi, v hebrejskej Biblii, aj gréckej Iliáde.
Poznáme 4 druhy cédra.
Céder libanonský – Cedrus libani je neopadavý ihličnatý strom z čeľade borovicovitých. Tento druh sa prirodzene nachádza len v krajinách Blízkeho východu, konkrétne Libanon, Sýria, Turecko.
Céder atlantský – Cedrus atlantica je neopadavý ihličnatý strom z čeľade borovicovitých, ktorý pochádza zo severnej Afriky z pohoria Atlas.
Céder himalájsky – Cedrus deodara je neopadavý ihličnatý strom z čeľade borovicovitých.
V Indii ma označenie „deodar“ .Význam slova je strom bohov alebo boží strom.
Je národným stromom v Pakistane a posvätným stromom uctievaný hinduizmom. Rastie od západného Nepálu až po východný Afganistan
Céder cyperský - Cedrus brevifolia, je ihličnatý strom, z čeľade borovicovitých, rodu Cedrus. Pochádza z pohoria Troödos na strednom Cypre. Rastie v údolí Cedar v štátnom lese Pafos
Všetky štyri druhy cédra spája to, že sú to ihličnaté dreviny z čeľade borovicovitých.
Stromy cédra na svojich prirodzených stanovištiach rastú ako impozantné stromy, s mimoriadne kvalitným drevom odolným voči hmyzu a hnilobe, farba dreva je ružovkastá, nevtieravá textúra dreva, drevo uvoľňuje látky /fytoncídy/ zvyšujúce imunitu zvlášť dýchacích ciest.
Drevo je pomerne nízkej mernej hmotnosti a je veľmi pevné. Jeho huževnatosť a pevnosť je daná spôsobom uloženia vlákien v drevine.
V minulosti drevo z cédra bolo aktívne využívané na výrobu nábytku, stavbu lodí ale aj v staviteľstve. Dnes je to mimoriadne vzácne drevo.
Vedeli ste, že Céder nerastie na území Ruskej federácií?
Vedeli ste, že Céder nerastie ani v Kanade, ani v USA ?
Tak čo nám ponúkajú obchodníci pod rúškom cédrového dreva ?
Poďme sa na to pozrieť , ako to vlastne je ….
Strom ktorý sa nazýva Sibírsky céder, hoci patrí do tej istej rodiny ako cédre, do čeľade borovicovitých, v skutočnosti je to Sibírska borovica - Pinus sibirica. Sibírsky céder mnohými vonkajšími vlastnosťami sa zhoduje s cédrovým drevom a tiež ako ostatné cédre je viazaný výskytom na konkrétne územie.
Vďaka výnimočným vlastnostiam ho oficiálne volajú Sibírsky céder, aj keď z dendrologického hľadiska to céder nie je.
Ešte menej relevantný je Kanadský červený céder, nakoľko tento nie je ani z rodiny cédra, z čeľade borovicovitých, ale je to Thuja riasnatá , Thuja plicata z čeľade cypruškovitých.
Nápad používať názov „Céder“ aj na stromy, ktoré so skutočnými Cédrami nemajú nič spoločné vznikol okolo roku 1700.
Botanici z toho síce nemali radosť, ale postupom času sa tento názov osvedčil a dnes Thuju riasnatú ako drevený klenot Kanady označujeme menom „Céder„ bežne.
Biológovia ju označujú ako „ nepravý Céder „.
Sibírsky céder a Kanadský červený céder v mnohých vizuálnych vlastnostiach sú si podobné, ale výrazný rozdiel je v tom, že Kanadský červený céder oproti Sibírskemu cédru je mäkký, ľahko sa poškriabe, nie je odolný voči mechanickému namáhaniu a nie je vhodný do prostredia so zvýšenou vlhkosťou.
Preto sa Kanadský červený céder viac používa na dekoratívne účely, napr. nábytok, obklady, exteriérové fasády...
Menej sa používa na výstavbu dreveníc a zrubov.
Sibírsky céder je pre svoju pevnosť, húževnatosť a odolnosť voči vlhkosti vinikajúci stavebný materiál na drevené konštrukcie domov ale taktiež je vhodný na dekoratívne účely interiérov a exteriérov.
Pozitívne vlastnosti dreva „céder“
-
Hustota cédrového dreva je nízka a tepelná vodivosť je prijateľná, nakoľko v masívoch je veľa vzduchových kanálov, ktoré zaisťujú zachovanie tepla.
-
Cédrové drevo vyzerá naozaj dobre - ružovkastá farba a jemná nevtieravá textúra lahodia oku
-
Cedrové fytoncidy zvyšujú imunitu a sú mimoriadne vhodné pri liečbe chorôb dýchacích ciest. Látky uvoľnené z masívu pri pozitívnych teplotách navyše príjemne voňajú.
-
Cédrové profilované drevené konštrukcie nie sú živicové, takže v teplých podmienkach letného obdobia drevo „neplače“.
-
Hmyz a mikroorganizmy ovplyvňujú cédrové drevo v menšej miere než ostatné plemená. Dôvodom sú opäť fytoncidy.
-
Napriek nízkej hustote cédrové guľatiny sú odolné... Môže za to odlišná kvalita dreva, ktorá je výsledkom spôsobu uloženia vlákien a výsledkom je húževnatosť a pevnosť dreva.
Ale toto drevo má aj nevýhody. A tým sú náklady. Cédrové drevo je výrazne drahšie ako borovica (v závislosti od výrobcu, dodávky a miesta rastu surovín).
Čo je borovica angarská a ako sa líši od ostatných?
Na webových stránkach výrobcov reziva je pozitívna zmienka o použití tejto dreviny pre stavebníctvo Prečo je borovica Angara taká dobrá?
Začnime tým, že nejde o druh ani poddruh. Angarská borovica je ekotypom borovice lesnej... Rastie v blízkosti rieky Angara. Hlavným rozdielom je množstvo tenkých a hustých letokruhov. Je to spôsobené rastom v podmienkach dlhých zím a krátkych letných dní.
V zime drevo obsahuje najmenšie množstvo vlhkosti - masív je hustý, ale v dreve je tiež dostatok pórov, preto je tepelná vodivosť tejto suroviny nízka.
Drevo z borovice angarskej má vysoký stupeň pevnosti už ako nelepený profil , nízku tepelnú vodivosť, veľmi dobre mechanické opracovanie a má krásny vzor textúry.
Smrekovec opadavý, jeho klady a zápory
Existuje ďalší strom, ktorý si pestovatelia a stavitelia vážia. Je to smrekovec opadavý (červeny smrek). Lepené profily z smrekovca je mimoriadne tvrdé. Jeho hustota je taká vysoká, že splavovanie kmeňov smrekovca po rieke v miestach ťažby po vzore iných druhov nie je možné. Smrekovec sa jednoducho topí vo vode. Toto drevo sa používa pri výrobe nábytku, konštrukcii a dekorácii. Ďalší mimoriadny plus smrekovca je jeho odolnosť voči rozkladu. Spadnutý kmeň stromu môže byť pod vodou niekoľko rokov a stále je vhodný pre spracovanie ako keby bolo čerstvé.
Tento materiál má tiež svoje nevýhody. Vysoká hustota drevo smrekovca má zvýšenú tepelnú vodivosť a preto sa smrekovcové drevo menej používa pri výstavbe vonkajších stien dreveníc a nahradza ho „teplejší“ céder alebo borovica, či smrek. V každom prípade je smrekovec jedinečný a bohužiaľ aj drahý materiál.
Výhody smrekovca:
-
tvrdosť dreva (porovnateľná s dubom);
-
dobrá odolnosť voči trieskam a nárazom (výroba vysokokvalitných parkiet);
-
trvanlivé a husté (klesá vo vode), odolné voči hnilobe;
-
dobrá odolnosť voči vode (používa sa v mokrom prostredí s vysokou vlhkosťou)
-
Existujú aj niektoré tienisté stránky. Vzhľadom na to, že smrekovcové drevo je veľmi husté, spôsobuje to ťažkosti pri opracovávaní na stavbe pre svoju tvrdosť
Čo je lepšie - smrekovec alebo borovica? Oba majú svoje nesporné výhody. Mnoho staviteľov vie, že smrekovec je cennejší ako borovica.
...
Borovica lesná , tradičná drevina
Borovicové drevo má krásny povrch, a jeho príjemná svieža vôňa, ktorá trvá niekoľko rokov, má priaznivý vplyv na obyvateľov domu. Borovicové rezivo je vynikajúci dokončovací materiál, ktorý sa používa na vnútorné i vonkajšie konštrukcie .
Borovica je už dlho považovaný za vynikajúci materiál na stavbu a dekoráciu domov. Súvisí to s rýchlym rastom stromu v rôznych oblastiach a jednoduché spracovanie. Borovicové drevo je mäkké, ale pevné a nie je náchylné na praskanie. Živica slúži ako prírodná impregnácia, ktorá chráni drevo pred vlhkosťou a rozpadom.